Czym jest OBS?

Zespół bezdechu sennego – jest to zespół objawów chorobowych powodowanych bezdechami (przerwami w oddychaniu) w czasie snu. Najczęstszym typem bezdechu sennego, obejmującym około 85% przypadków, jest obturacyjny bezdech senny. Obturacja (zwężenia światła dróg oddechowych) objawia się w pierwszej kolejności głośnym chrapaniem. 

 

Okresowe niedotlenienie spowodowane przerwami w oddychaniu trwającymi niekiedy od 10 do kilkudziesięciu sekund może powodować poważne problemy zdrowotne: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, zawał serca,  cukrzycę, spadek libido, impotencję, depresję i wiele innych chorób. Schorzenie dotyczy nawet do 10% społeczeństwa. Z reguły dotyka otyłych mężczyzn, u części pacjentów powoduje poważne problemy zdrowotne.

Layout 1

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego można podzielić na dwie grupy:

 

  • zauważane przez partnera - głośne chrapanie oraz zauważalne okresy bezdechu;

  • zauważane przez chorego - nagłe przebudzenia w trakcie nocy, najczęściej z uczuciem duszności, lęku i dezorientacji, w trakcie dnia objawy spowolnienia koncentracji i senności, która w skrajnych przypadkach może przybierać postać zespołu Pickwicka, przebiegającego z epizodami bezwiednego, krótkotrwałego zasypiania w nieadekwatnych sytuacjach np. w trakcie jazdy samochodem.

  • Mimo przespania nocy pacjent budzi się zmęczony;

  • Poranne bóle głowy;

  • Oddawanie moczu w nocy 1<, nocne poty;

  • Czerwone oczy;

U osób cierpiących na OBS w trakcie snu epizody bezdechu i wtórnego niedotlenienia powtarzają się nawet setki razy. W terapii wykorzystujemy aparaty CPAP, które generują stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. 

 

Zajmujemy się diagnostyką (poligrafia typu III/polisomnografia) i leczeniem (terapia CPAP) zaburzeń oddychania w trakcie snu spowodowanych obturacją czyli zwężeniem górnych dróg oddechowych.

 

Rozpoznanie bezdechu możemy postawić na podstawie badania wykonywanego w Twoim domu!

 

Skontaktuj się już dziś w celu umówienia badania!

Sposoby leczenia

W przypadku rozpoznania choroby oferujemy leczenie przy pomocy protezy powietrznej CPAP i nadzór nad terapią w tym stały monitoring telemedyczny.

Umów badanie

przed wysłaniem urządzenia odbędzie się konsultacja online

Odbierz paczkę

Kurierem otrzymasz urządzenie diagnostyczne Philips Alice Night One i podpiszesz umowę

Wykonaj badanie

Wykonaj badanie diagnozujące obturacyjny bezdech senny w warunkach domowych we własnym łóżku wg załączonej instrukcji (2-3 noce

Odbierz wyniki

W umówionym wcześniej dniu i godzinie kurier odbierze urządzenie, oczekuj na wynik badania, który otrzymasz e-mailem

Podejrzewasz u siebie bezdech senny?

Przeprowadź krótki test, który powie Ci co robić!